Maminkou v patnácti?

28. března 2017 v 11:51 | Lucka |  Nápady
Zdravím, zlatíčka. :)

Přicházím s druhým článkem do rubriky Nápady, ačkoli se jedná o první článek, který bude na téma zadané od Vás. Jako první přišla s nápadem na článek blogerka Ronnie Sparks a já jí tímto ještě jednou děkuji za zajímavý nápad na článek, který zahrnuje poměrně aktuální téma. Tématem je tedy mateřství u mladých dívek.

lol, mtv, and funny imagetiger, animal, and baby imagefunny and lol image


Hned na začátek bych ráda řekla, že děti nemám, nečekám a v blízké době se na mateřství ještě nechystám, takže můj pohled na věc berte s nadhledem. Obecně si myslím, že se opět pomalu vrací trend, který byl v době, kdy jsem se já sama narodila - a to mít miminko v brzkém věku. Ono je to na jednu stranu samozřejmě krásné, děti mají mladé rodiče, kteří jim rozumí (nebo se o to aspoň snaží) a vidina toho žít šťastně až do smrti rozbuší srdíčko nejedné holky, ovšem realita mnohdy bývá trošku jiná, než jak se na první pohled zdá.

Na facebooku vidím snad každý týden nějakou dívku kolem 20 let, některé i mladší, jak sdílí fotky svých bříšek nebo těhotenských testů, či přidávají události ohledně narození miminka. Stejně tak se v tomto období začínají rojit svatební oznámení a oznámení sňatků, jeden by skoro řekl, že se s podobnými věcmi roztrhl pytel... Přes tu všechnu spokojenost oněch šťastných nastávajících rodičů ale často slýchám, že ne všechno je tak ideální, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Spousta maminek v tomto věku nemá žádnou práci, některé otěhotní už na škole a prostě spoléhají, že se o ně někdo postará. Většinou samozřejmě rodiče nebo přítel (pokud nějakého vůbec mají), nicméně pokud si mladý pár do dvaceti let pořídí miminko, těžko mají oba našetřeno sami tolik, aby si mohli miminko, bydlení a ještě nějaké skromné žití dovolit, takže stejně musí žít z dotací od rodin. Já osobně to vidím hrozně nerada. Neříkám, mít miminko je krásné a sama se těším, až jednou to svoje budu mít, ale mít dítě není jen o tom si ho někde na diskotéce upíchnout v pěti minutách slasti, ale i se o něj po narození postarat a převzít za něj na spoustu dalších let odpovědnost.

quote, difference, and sex imagepregnant, beautiful, and butterfly imageyoung, pregnant, and funny image

Znám pár mladých maminek, které si pořídily dítě, ale nějak jim nedošlo, že mít dítě znamená mít starost. A tak nastupují do role babičky, které přebírají odpovědnost. Zrovna jedna taková babička-maminka pracuje s mojí tetou a povím vám, že to je teda síla. Holce sotva 17, porodila miminko, ona i přítel studují a dotují je rodiče, jak jen mohou, takže aby holka mohla studovat, na mateřské je maminka. I to by se dalo pochopit, přeci jen aspoň to střední vzdělání v životě potřebovat bude, jenže to takové nevyřáděné sedmnáctce nestačí. Kdepak, holky jdou na diskotéku, tak přeci nebude sedět doma? Babička dítě pohlídá... Holky jdou na kafe do města, tam musí jít rozhodně taky - babička pohlídá. U nich doma konkrétně to vypadá tak, že dítě nejspíš svou biologickou matku jednoho dne bude brát jako starší sestru, zatímco maminku mu bude dělat babička. Možná budete argumentovat tím, že to takhle není všude, sama upřímně doufám, že to tak všude není, ale určitě to není jediný případ.

Já nechci tvrdit, že dívky mladší dvaceti let to takhle mají všechny, ale věřím, že se jich nejde spousta. Sama bych dítě v tuto dobu nechtěla už jen díky tomu, že si nepřipadám schopná se o něj postarat, přestože mi dvacet už bylo. A přivést dítě do světa, kde ho nebudu mít za co živit a šatit, kdy mu nebudu schopná poskytnout vše, co bych mu poskytnout měla a kdy bych byla závislá na pomoci svých blízkých? To je představa, ze které se mi dělá špatně. Nehledě na to, že děti v takhle brzkém věku často pocházejí ze sexu na jednu noc, kdy dotyčná svého partnera kolikrát ani nezná. No řekněte, myslíte si, že dva takhle relativně cizí lidi potom vytvoří pro dítě dobrý domov? Pochybuju.

Tohle téma mi popravdě docela káplo do noty, protože stojí za komentář. Každá maminka, ať už je jí patnáct nebo třicet, by si měla uvědomit, že pokud se na svět chystá přivést dítě, bude se o něj muset postarat. A měla by se o něj postarat tak, aby mělo krásné dětství plné radosti a spokojenosti, pokud to jen trochu jde. Jak jsem už napsala, udělat dítě není těžké, ale být matkou, zajistit mu skutečný domov a zázemí, to už žádná hračka není.

Fandím všem mladým maminkám, které berou roli matky zodpovědně, které nehází svou odpovědnost na jiné a které nemají dítě jen jako módní doplněk. Pro ty, které mají v tomhle ohledu v hlavě piliny, mám jediný vzkaz - holky, pokud chcete pít, po nocích flámovat a užívat si s kamarády, tak si dítě nepořizujte a noste s sebou radši balíček kondomů. Přijde čas, kdy na to budete připravené a potom budete určitě dobré mamky, do té doby se mateřství vyhněte.

A co si o brzkém mateřství myslíte vy? Máte nějakou zkušenost, ať už vlastní nebo z doslechu? Budu se těšit na diskuzi...

Vaše Lucka
 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Iwik Iwik | E-mail | Web | 28. března 2017 v 12:22 | Reagovat

Ahoj, Tvůj článek je opravdu silný a našla jsem v něm spoustu názorů, které zastávám sama. Ve svém okolí mám hned několik dívek, jež měly děti již v raném věku a ač je mi tolik, kolik mi je, zatím jsem pro tento fenomén nenašla pochopení. Myslím si, že takto mladé dívky nemohou být na roli matky patřičně připravené a co se financí týká tak už vůbec ne. Ve svém věku zatím též děťátko neplánuji.

2 Daysy Daysy | E-mail | Web | 28. března 2017 v 14:00 | Reagovat

Je to pravda, že se to vrací! Mě je 22 a mám spoustu bývalých spolužaček, které už mají děti. A z toho asi jen dvě to měly neplánové už asi v 16, zbytek plánovaně třeba v těch 20. Dokonce jedna bývalá spolužačka byla premiantka třídy, chytrá hlava, mohla jít studovat klidně dvě školy naráz, ale ještě před maturitou otěhotněla - plánovaně a po matuře se hned vdala, teď už má děti dvě. Ale je to každého volba, takže nikoho neodsuzuju, když se rozhodne dobrovolně být mladou maminkou. Pokud má na to, aby dítěti dopřál vše, co je třeba, pak je to v pořádku. No a když je to neplánované a člověk se snaží, také je to v pořádku. Moje kamarádka je jen o rok starší než já, má sedmiletou holčičku, v mládí dost blbla, ale teď je to skvělá máma, kterou strašně obdivuju, jak to všechno zvládá! :)

http://days-of-daysy.blogspot.cz/"
<a http://agregatorblogu.cz/ Agregátor blogů - zviditelni svůj blog

3 Marky Marky | Web | 28. března 2017 v 18:27 | Reagovat

Také mám pár bývalých spolužaček, které se do toho pustily už a to se slovy, že nechtějí být staré mámy. A pak jsou tu ti, kteří to neplánovali.
No já pokaždé, když vidím, že je někdo z mých známých těhotný, tak se zděsím. Táhne mi na 24 a dítě neplánuju. Ani nemám s kym momentálně :D Dřív jak ve 28 určitě ne. Je to každého věc a pokud se o dítě postará a nemá partnera, který jí hned podvede nebo nechá ve štychu, tak proč ne. Na mě je moc brzo a chci nejdřív poznat svět bez křičících dětí okolo :D

<a href="http://travelwithmarky.cz/" rel="nofollow">Travel with Marky || Život v Americe</a>

4 Lucka Lucka | E-mail | Web | 28. března 2017 v 20:50 | Reagovat

[1]: [2]: [3]: Moc děkuji za názory a také vlastní poznatky k tématu, holky. :-) Myslím, že to všechny vidíme podobně.

5 Siginitou Siginitou | Web | 29. března 2017 v 9:32 | Reagovat

Tvůj článek je opravdu krásně napsaný a jistě máš pravdu.
Má bývala spolužačka otěhotněla sotva vyšla střední. Teď je maminkou a zvládá to dobře. Ale ze začátku nevěděla co má vlastně dělat. O to horší bylo že skončila sama. Teď může být na sebe hrdá, ustála to a její dítě je skvělé :)
To je snad jediní případ co znám s dobrým koncem. V okolí znám více takových lidí a jednu, která dokonce raději šla na potrat.

6 ┼Nemessis Rio Kurumi ┼ ┼Nemessis Rio Kurumi ┼ | Web | 29. března 2017 v 10:44 | Reagovat

pěkný článek

7 beallara beallara | Web | 29. března 2017 v 11:39 | Reagovat

Svou dceru jsem porodila ve 23 letech a dle mého to bylo skutečně brzo, náš vztah byl na začátku, nebylo mnoho peněz a doba to nebyla radostná, hlídací babička nebyla, obě chodily do práce.
Moje dcera porodila ve 26 letech, má vystudované školy, její partner také a rodinu uživí včetně nového bydlení a babičky pohlídají, i když pracují.
Osobně se domnívám, že dívka, která nemá zázemí, není dostudovaná, nemá práci, bude mít v budoucnu velké problémy s uplatněním a s prací jako takovou. Protože miminko odroste a co pak ? Bude žít z dávek, z podpor?
Přijde mi to velice nezodpovědné a na úkor společnosti. ;-)

8 Robka Robka | Web | 29. března 2017 v 12:30 | Reagovat

Já měla dítě v devatenácti. Byla jiná doba a skoro všechny spolužačky ze střední měly děti hned po maturitě ( pokud tedy nešly na vysokou). Samozřejmě to bylo brzo, byla jsem vlastně sama ještě dítě (což mi nedocházelo, připadala jsem si dospělá) a vztah s tatínkem dcery vzal taky brzy za své, takže jsem ve dvaceti byla sama s dítětem a musela jsem se o všechno starat sama. Mládí bylo výhodou v tom, že jsem měla dost energie to zvládat a taky později ve vztahu s dcerou. Druhé dítě se mi narodilo v pětadvaceti a byl to rozdíl. No a dcera má devětadvacet a porodila své první - je to tedy velký rozdíl, já v jejím věku už měla desetiletou dceru a čtyřletého syna. Musím říct, že mateřství by mělo přijít nejen v době, kdy je člověk aspoň trochu zajištěný, ale taky by se na to měl cítit. Dcera si počkala a teď na ní vidím, jak je šťastná.

9 Avilan Avilan | Web | 29. března 2017 v 12:57 | Reagovat

"Spoléhat se na pomoc okolí" je hlavní důvod, proč ty mladé maminky nechápu. Jako fajn, stane se, nehoda, ok. Ale ještě když je to prý plánované, ach jo. Mít dítě hned po základce nebo na učňáku/střední mi fakt jako plánované nepřijde xD. Pak musí finančně oba rodiče podporovat jejich vlastní rodiče. A co pak jako ta maminka? Do konce života bude na někom závislá, protože si dost možná nemohla dodělat školu, bude nešťastná, že chodí uklízet někam do kanclu a svému vysněnému povolání se ani nepřiblížila? Ne vždy to tak musí skončit, to je jenom příklad.
U nás má hodně holek fakt v patnácti-sedmnácti dítě. A pak se člověk dozví, že milý mladý údajně vyspělý hošík si našel jinou holku a vůbec ho netankuje, že má s jinou dítě. A těch případů tady je. Ti lidi v tomhle věku fakt nemají zodpovědnost.

No a ještě ten smutnější fakt je, že ti fakt schopní lidi mají děti až kolem třicítky ne-li vůbec, protože zjistí, že děti mít nemůžou. A pak tady jsou fetující patnáctky, které dítě hážou své matce, zatímco si jdou s partou zahulit. No, co pak z toho děcka asi tak vyroste, další sociální případ... Naštěstí znám i třeba holku, která otěhotněla v šestnácti, ale se starším klukem, který už pracoval a teď se o maminku i s dítětem stará finančně on a dokonce čekají druhé. Ale upřímně, asi bych měla bezesné noci, protože by mě trápilo - co když ho jako ženská v domácnosti omrzím a najde si nějakou kočku v práci a mě nechá jít s prckama k mé mámě do jednoho pokoje žít o chlebu a vodě? Proto se nedivím, že mnoho žen chce děti až po té, co dostudují vysokou nebo při nejmenším si vybudují nějakou kariéru, aby měly jistotu, že se o to dítě budou moci při nejhorším postarat samy, protože dnešní doba věrným mužům nepřeje.

10 Mari Choi Mari Choi | Web | 29. března 2017 v 13:14 | Reagovat

Já osobně si myslím, že když už chtějí mladé dívky mít dítě, měli by nejprve dostudovat a mít partnera nebo alespoň hodně podporující rodiče. A taky by si měli být jisté, že budou dítěti moci dopřát vše, co by mohlo potřebovat.

Ohledně mého vlastního těhotenství mám velmi podobný názor jako ty :-)

[8]: Moje máma taky měla první dítě v devatenácti, o dva roky později jsem se narodila já a šest let po mně mladší sestra. Můj táta je o pár let starší a tak už měl skončený učňák a měl plnohodnotnou práci. I tak ale měli celkem problémy.

11 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 29. března 2017 v 14:56 | Reagovat

Je to nezodpovědný, prostě jo, ať si ty  slepice namlouvaj, co chtěji. Způsob života, jaký se dnes vede (a nechte si kecy o tom, že každej život žije jinak, mluvím o celku a celek prostě znamená nějaký hodnoty, žebříčky a je fuk, jestli člověk žije ve městě, nebo v nějaký malý prdeli) není způsob, který napovídá otěhotnět už po prvních krámech, jako to bylo v dřívějších dobách, nebo prostě tak...mít první dítě v nácti (či hodně brzo po dvacítce). Člověka to omezí, pokud je mladej, tak ho to omezí a ani neví jak. Jenže to člověk pozná teprve, až to dítě má. Tak jenom do toho, naivní puberťačky, mějte si děti brzo a odůvodňujte to tim, jak se máte se svym partnerem moc rádi (přičemž spolu jste třeba dva roky, lol) a jak už chcete dítě co nejdřív. Ale pak nebulte, že jste o něco přišly a že vám něco chybí.
A nejlepší jsou ještě takový ty slepice otěhotnělý omylem, který si myslí, že když už teda "ups, jsem těhotná", tak že jí plus spratka plus otce spratka budou živit rodiče. Nejlepší. Hlavně, že máme prachatý rodiče, tak je přece úplně jedno, že jsme mladý nezodpovědný telata, hlavně, že děcko bude materiálně zajištěný. Ale sami jsme tupý jak tágo, protože jsme se dopustili obrovský nezodpovědnosti. Chci vidět tu výchovu, tvl.
Už nejsme generace našich rodičů/prarodičů, kdy bylo běžný mít dítě třeba hned po střední. Nejsme. Dokonce i moje matka (měla mě ve dvaceti pěti, což je dle mýho docela normální věk na to mít dítě) říká, že to bylo moc brzo a že si mateřství vůbec neužila, že ho brala jenom jako neslanou, nemastnou povinnost. Kdyby mě prej měla třeba až víc ke třicítce, užila by si mateřství víc, protože v těch dvaceti pěti se zajímala o jiné věci, měla jiné hodnoty, jinou práci a obecně jiný život i jiný vztah k lidem kolem ní.

12 Slečna El Slečna El | 29. března 2017 v 14:58 | Reagovat

Pokud by tě to zajímalo, tak ti na YouTube mohu doporučit slečnu Kenzi5732: své první video natáčí ve čtrnácti a mluví o tom, jak zjistila, že je těhotná a jak se rozhodovala, co s "tím". Pak už jsou tam vidět i fotografie jejího syna a celkově tam popisuje, jaké to je, vychovávat dítě tak mladá, takže je to skutečně zajímavé...

Já každopádně musím říct, že když se vlastně narodila moje sestra, stala se moje babička babičkou ve 39 letech: a naši v té době pracovali, měli byt, dům se stavěl. V tomhle případě v tom vlastně nevidím problém. Pokud je někdo v takovém věku zajištěný, má práci a cítí se na to psychicky, tak proč ne? Tady jde hlavně o tu materiální zabezpečenost a pokud se na to někdo v necelých dvaceti cítí... Pak je tu samozřejmě druhá strana mince, což jsou opravdu mladé dívky, které otěhotněly vlastně "omylem". To už je něco docela jiného... Kdybych se asi měla v tomhle případě rozhodnout, logicky se obrátím na rodinu a nejlépe i tatínka, pokud by od toho ale všichni dali ruce pryč, myslím, že jen málokterá dívka by v takovém případě nešla na potrat. Tohle je téma na dlouhé hodiny...

13 myší královna myší královna | Web | 29. března 2017 v 15:44 | Reagovat

Osobně na to pohlížím optikou poloviční siroty. Moje matka ovdověla ve třiceti a zůstala se mnou sama. Sama má jen učňák - což je super, samozřejmě, měla spoustu pracovních příležitostí a možností, ale není zrovna kariérista, chce svůj klid a tak dále. Sirotčí a vdovský důchod v té chvíli nebyl žádná sláva. No uživit to docela sila.

Absolutně si nedovedu představit, že by se jí to mělo stát v situaci, kdy by neměla dodělanou školu, neměla žádnou praxi, asi by mě krmila láskou a štěstím... ups, obojí po smrti manžela postrádala...

Nedávno jsem o tom psala článek, cituji: "Člověk si hledá partnera na celý život, ale málokdy při seznámení či svatbě myslí i na jeho smrt. Já se sice ještě nevdala, ale na partnerovu smrt myslím často. Je to taky důvod, proč nepodceňuju význam vzdělání, profesní praxe a možnosti uplatnění. (...) Pravda, každá máme nárok na vlastní život; máme možnost volby, co se naší budoucnosti týče. Máme právo si vybrat způsob života, jaký nám vyhovuje, jakož i zaměření práce či studia, můžeme si vybrat partnera a to, zda chceme děti, případně kolik. Ale děsí mě ženy, které na partnera spoléhají, jako by jeho přítomnost v našem životě byla bezpodmínečná."
Zdroj: http://kristynavankova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=586444

Čili o maminkách v tomhle věku si myslím, že jsou sobecké a nezodpovědné.
1) Nemají pravděpodobně vlastní peníze - živí je rodiče, popřípadě rodiče partnera či partner.
2) Nejsou dostatečně zralé na dítě - holka může být sebedospělejší, ale sama vidím rozdíl v pocitech, které jsem k dětem zachovávala v takovém tom pubertálním hnízdícím období, kdy jsem najednou vytáhla panenku a chtěla se starat o děti, a v pocitech, které mám  nyní. Obojí je jistá touha po mateřství, ale prožívám to diametrálně odlišně.
3) Školu musí dodělat na koleni. Tvrdí, že kariéra nic neznamená, že rodina je přednější, ale to jsou podle mě nacvičené hlášky, kterým se snaží obhájit před vyčítajícím okolím. Nicméně i tenhle přístup je podle mě úplně na baterky. Dítě se dá udělat v patnácti, stejně jako dvaceti a pětadvaceti, nedej bože třiceti, dá-li zdraví. Ale mládí se člověku nevrátí. A s dětmi a rodinou není tolik prostoru na studia, stáže, vývoj sebe sama.

Když pominu tyhle všechny aspekty, zavýším to takovým tím "interaspektem" či jak to pojmenovat. Zkrátka by mě ničilo vlastní nezodpovědností způsobit absolutní závislost na rodičích a na partnerovi. Je to sobecké jak vůči nim, tak vůči tomu děcku, který zkrátka potřebuje mámu.

14 myší královna myší královna | Web | 29. března 2017 v 15:46 | Reagovat

Jinak taky všude vídám hromadu mamin, i na těch sociálních sítích, ale to je tím, že je mi 23 a jsou to už povdávané spolužačky ze všech stupňů vzdělání, kterými jsem prošla. =)

15 M. M. | 29. března 2017 v 15:51 | Reagovat

Pár mladých maminek znám. Příkladem je holčina, která k nám přistoupila v sedmé třídě. Přistěhovala se z jiného města a byla od nás o dva roky starší (Šla o rok později a ještě propadla). Chovala se "frajersky" - Taková ta frajerka, co se chlubí tím, jak kouří a ráno si k tomu dá kafe. Samozřejmě nechyběl ani žádný ten alkohol. Pro spoustu holek ze třídy byla něco jako bohyně a nechaly se strhnout. No, dopadlo to tak, že v osmé třídě v patnácti porodila. Otec byl právě takový ten "na jednu noc". Moc o ní nevím. Jen v devítce se přišla ukázat s dítětem (Asi abychom se naáchaly a naóchaly - na mě to ale nezabírá) a zminovala se, že se učí na cukrářku. Jestli to dodělala, netuším. Na fb jsem akorát viděla, že má ještě další dítě. Jsem sice o rok a půl mladší než ona, ale absolutně si nedokážu představit, že bych ještě na základní škole, popřípadě v prváku na střední porodila dítě. Teď je mi 22, dodělávám poslední rok bakalářského studia a dítě v nejbližší budoucnosti rozhodně neplánuju. Ať si každá matka říká, jak je za své dítě šťastná a jak poznala pravou lásku, tak se vsadím, že všechny v koutku duše štve, že zatímco ostatní lidi v jejím věku jdou na pivo, na koncert, ona musí doma měnít plíny. (V případě mé spolužačky už podepisovat domácí úkoly)
Na druhou stranu mám kamarádku, shodou okolností ze stejné třídy, která má taky dítě. Bylo to neplánované, holt podcenili ochranu. Ale když otěhotněla, byla se svým přítelem pět let a teď je z ní vdaná paní. Oba přerušili (vysokou) školu, přítel si našel práci. Nebyla sice na dítě připravená, ale rozhodně má alespon maturitu a poslední ročník si může kdykoliv později dodělat. =)
Vždycky mě ale vede k zamyšlení jeden fakt: Více mladých matek se najde mezi holkami z učňáků než ze škol s maturitou.

16 M. M. | 29. března 2017 v 15:54 | Reagovat

Mimochodem přepiš si "15ti" na "patnácti". Vypadá to hrozně a můžeš si odradit některé potenciální čtenáře, což by byla škoda. =)

17 Lucka Lucka | E-mail | Web | 29. března 2017 v 16:02 | Reagovat

[16]: Děkuji za upozornění, když si to teď tak čtu, máš pravdu. Vypadalo to hrozně. :-D

18 Vencca Vencca | Web | 29. března 2017 v 16:50 | Reagovat

Já to zase vidím z té druhé strany. První dítě jsem porodila když mi bylo 28 let a druhé v 31 letech, před necelým rokem. V obou případech jsem byla v na patře v porodnici nejmladší. Pravda, rodila jsem v Podolí, kde jsou převážně komplikované porody, uměle oplodněné matky atd. Nicméně vidím teď jak je složité otěhotnět v pozdějším věku. Spousta žen studuje a buduje kariéru a dítě odkládá na později. Co je tedy ideál? Hlavní je potlačit vlastní sobectví. V mládí je to užívání si a po třicítce zase kariéra. V obou případech si potencionální matka musí uvědomit, že mít dítě znamená, myslet především na někoho jiného než na sebe a je fuk v jakém věku je.

19 Avilan Avilan | Web | 29. března 2017 v 17:18 | Reagovat

[12]: Jedna holka od nás. Otěhotněla. S tatínkem byli strašně happy. Za dva měsíce drahý tatínek udělal pápá. Holka chtěla jít na potrat, ale bylo pozdě. O dítě se starají společně s její mámou...

20 Avilan Avilan | Web | 29. března 2017 v 17:27 | Reagovat

[18]: Tak jako když nebude moct žena otěhotnět, tak si může dítě osvojit. A myslet na někoho jiného? Takže je lepší mít dítě v patnácti, nedodělat ani blbý učňák a nechat se živit rodiči? To je príma život plný starostí... Dobře není prostě ani jedno, nejlepší je zlatá střední cesta. Nebýt "stará" a zároveň být schopná zaopatřit sebe i dítě.

21 sugr sugr | E-mail | Web | 29. března 2017 v 18:32 | Reagovat

Moje známá se stala maminkou v sedmnácti. Její dcera měla dítě ve stejném věku. Babička ve 34 letech, to se přeci jen tak nestává! :-D Jen ještě dodám, že jak babička, tak její dcera mají stále ty samé partnery a žijí si velmi, velmi spokojeně. Inu...,co člověk to jiný život, že? Nelze všechny posuzovat stejně a házet všechny do jednoho pytle.
Na druhé straně mé kolegyně v práci dcera má 38 let a stále čeká na "zázrak" v podobě Prince a poté případného potomka.
Který případ je lepší? :-D  ???

22 Avilan Avilan | Web | 29. března 2017 v 20:38 | Reagovat

[21]: Eh, ani jeden ;)

23 Vědmi Vědmi | Web | 29. března 2017 v 21:07 | Reagovat

Potkávám čím dál víc bývalých spolužaček ze základky (jsem v posledním ročníku na osmiletém gympláziu), jak po našem rozbitém náměstí tahají kočárek - se vzpomínkou na "jejich největší láásenku na celý život", která ovšem vydržela zhruba tak dva měsíce po porodu...

24 Lucka Lucka | E-mail | Web | 29. března 2017 v 21:34 | Reagovat

[5]: Hrozně moc děkuju. Jsem moc ráda, že to spolužačka zvládá dobře, ač skončila sama. Ráda slyším, že i mladá maminka se chová zodpovědně. :-)

[6]: Moc děkuju. :-)

[7]: Jsem moc ráda za vaši zkušenost, se kterou jste se s námi podělila. :-) A naprosto s vámi souhlasím, nedostudovaná holka potom, co miminko odroste, nemá prostě zářné kariérní příležitosti a často skončí na podpoře...

[8]: Mě mamka měla v jednadvaceti a vlastně mě nikdy nenapadlo se jí zeptat, jak si mateřství užila... :-) Souhlasím, že mateřství má přijít v době, kdy je člověk zajištěný a kdy se na to cítí, což u každého může být jinak.

[9]: Moc hezký názor, se kterým naprosto souhlasím. Moc děkuji za takovou obsáhlou reakci. :-)

[10]: Souhlasím z části, ty podporující rodiče bych vynechala. To mi přijde hrozně sobecké spoléhat se na podporu rodiny... Děkuji za názor. :-)

[11]: Já souhlasím, že je to nezodpovědné a vůbec se v tvém komentáři hodně shledávám se stejným názorem, jaký zastávám sama. Věřím, že materiálně zajištěná maminka, která má podporu rodiny a nějak rozjetou kariéru, si mateřství jako takové užije určitě daleko víc, protože nemá stres z toho, co přijde až bude po mateřské a podobně, nehledě na to, že na mateřství samotné je už asi víc vyzrálá. :-)

[12]: Moc děkuju za doporučení, když budu mít chvilku, tak se určitě mrknu, protože tahle problematika by mě zajímala i víc. A není nad reálnou zkušenost. :-)

[13]: [14]: Krásný názor, se kterým jsem se ztotožnila, moc děkuju. :-) Maminky v tomto věku opravdu většinou jsou sobecké a nezodpovědné a pokud tvrdí, že miminko už chtěly, pak je jejich sobeckost dvojnásobná, protože většina z nich vůbec nedomyslela to, kdo se o ně v době mateřství s miminkem postará... Je mi 22 a většina mých spolužaček zatím vdaných není, stejně tak miminko má snad jen jedna a zrovna je to ten případ, o kterém píšu. :-)

[15]: To si rozhodně myslím, že ji to štve. Mít dítě takhle brzy je podle mě nerozum, protože ona sama je vlastně dítětem. Nicméně jsem moc ráda, že u té druhé kamarádky to dopadlo dobře a s přítelem spolu zůstali a vytvořili miminku spokojený domov, tak by to mělo fungovat, i když je těhotenství neplánované. :-)

[18]: Najít ideální stav je těžké, v tom souhlasím. Ale jak píšeš, důležité je myslet hlavně na mimčo. A právě proto ať už mladá maminka nebo starší, musí myslet na to, zda se o dítě dokáže postarat a zajistit ho. :-)

[21]: Tak to je zajímavá shoda náhod! :-) Já ráda slyším, že někde to takhle opravdu funguje, nicméně otázkou zůstává, zda by spolu takhle spokojeně všichni zůstali, kdyby neměli peníze - možná nemají, jen jsem z toho velmi, velmi spokojeně usoudila, že se opravdu mají dobře.

[23]: Bohužel, takhle to v dnešní době často bývá, proto jak říkám, rozmýšlet, přemýšlet, hodnotit, než se člověk rozhodne miminko vzít, zpátky to vzít nejde. :-)

25 Hrašulee Hrašulee | Web | 29. března 2017 v 22:06 | Reagovat

Souhlasím s článkem, taky je mi 20+ a ještě studuji, jsem ráda že se dokážu postarat o sebe (ani tím si občas nejsem jistá :D :D ).. a nedokážu si představit, že bych se teď měla starat ještě o dítě. Navíc to podle mě hrozně omezí, (ok, nechci říct že úplně zkazí) život, ale prostě je to konec prázdnin, dovolený, cestování a čehokoliv, čeho by chtěl člověk dosahnout. Já teda hlavně nechápu ty, co si udělají dítě, když nemají dostudovanou ani střední školu, co pak jako budou dělat? Dost pochybuju, že je dneska někde zaměstnají se základkou, max. tak někde ve fabrice a to úplně nevím, jestli je zrovna můj sen :D

26 Lucka Lucka | E-mail | Web | 29. března 2017 v 22:17 | Reagovat

[25]: Mluvíš mi z duše! :-) Taky to vidím jako hrozné omezení, teď jsem si zvykla chodit s kamarády o víkendech někam popít, v týdnu na kafčo s holkama, do posilky nebo na zumbu a to by všechno pravděpodobně odpadlo... Neříkám, miminko je krásná věc, jen na něj člověk musí být připravený a až si tohohle všeho užiju, tak už toho jednou nebudu litovat. :-)

27 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 29. března 2017 v 22:53 | Reagovat

Děti má mít člověk dokud je mladý, ale v  patnácti je opravdu brzy. Já měla první dceru v 22, druhou v 25 a na starý kolena v 35 dvojčata. Cítila jsem ( a cítím stále ) dobře ten rozdíl. Dnes je dvojčatům 14, mně táhne na 50 a mám co dělat ustát jejich pubertu.

28 krasny-clovek krasny-clovek | Web | 29. března 2017 v 23:23 | Reagovat

Dlouho mi nelichotí častý názor, že mladé matky jsou sobecké. Teprv teď jsem si uvědomil, čím to je: Vůči komu jsou sobecké? Onomu dítěti? Vtip je v tom, že jakmile by s dítětem počkala, bylo by to úplně jiné dítě a ono dítě, které by porodila v patnácti, by se vůbec nedostalo na svět. Jiná spermička by tu mamču totiž oplodnila. Je dle vás lepší být porozený za ne zcela dobrých podmínek (mít mladou matku), nebo nebýt porozen vůbec? Muhaha.

29 Aa'esha Aa'esha | Web | 29. března 2017 v 23:53 | Reagovat

Mně bude v dubnu 19 a jsem v osmém týdnu :-) Nicméně jsem vdaná a dítě je plánované, souhlasím, že otěhotnět bez přípravy je nezodpovědnost a nejvíc to odnese dítě, případně babička jak říkáš. Takže na tvou závěrečnou otázku: Každý, v jakémkoliv věku, by si měl uvědomit, jakou zodpovědnost dítě přináší a uvědomovat si, že to obnáší i spoouustu práce. Pokud není ochotný přijmout i onu práci, a to jak přebalování atd. v mladším věku, tak trpělivost a schopnost dítě vyslechnout, když už je trochu starší, neměli by si dítě vůbec pořizovat. Ale pokud je člověk připravený, fyzicky, psychicky, finančně..., tak nevidím důvod dítě nemít v jakémkoliv věku.

30 Extrovert Extrovert | E-mail | 30. března 2017 v 8:16 | Reagovat

:D Hej, vůbec nevím, co se do toho cpeme. KDyž chcou mít dítě, at ho maj, ne ? :D Navíc měli používat ochranu, nebo si dát bacha. Thats all. ;-)  není nutné to dál rozebírat :D

31 pihovatá vopice pihovatá vopice | Web | 30. března 2017 v 8:29 | Reagovat

Já těm maminkám taky fandím, když už se to stane, hlavně aby jim ta zodpovědnost vydržela..... :-?

32 Kačka Kačka | Web | 30. března 2017 v 11:22 | Reagovat

[25]: No, presne tak :D

netúžim po tom aby mi nejaké decko skazilo život :D

33 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | Web | 30. března 2017 v 11:35 | Reagovat

Říká se, že tělo ženy je na těhotenství připraveno nejlépe ve dvaceti :). Ale je zatraceně velký štěstí už v té době potkat partnera, který za to stojí, když už mě s ním dítě nadosmrti spojí :). Ničeho jiného bych se nebála. Vlastně naopak docela se mi docela líbí představa, o kolik let víc pak člověk může s potomstvem prožít, když si ho pořídí dřív :)

34 Valerie Valerie | E-mail | 30. března 2017 v 11:39 | Reagovat

Nevidím problém v tom, že mají holky děti brzy, pokud jsou zodpovědné a o dítě se starají. Mě má matka měla v sedmnácti a když zjistila, že je těhotmá, přemýšlela, že by šla na potrat, ale nakonec si mě nechala. Jakmile to zjistila, přestala pít a odešla ze školy. Taťka je o 9 let starší než mamka, ale i přesto si rozhodl mamku vzít a jsou spolu doteď. Jakmile jsem se narodila, přestala chodit mamka na zábavy. Občas samozřejmě šla, ale bylo to jen sporadicky. Nikdy rodiče nepotřebovali nějakou finanční podporu svých rodičů a i když má moje matka jen základní vzdělání, dělá zástupkyni vedoucí v obchodě a byla jí kdysi nabídnuta pozice vedoucí, ale to odmítla, protože by to prý na ní bylo moc odpovědnosti. Mně je momentálně patnáct, mojí matce 33 a nemůžu říct, že by mě rodiče špatně vychovali. Navíc sama mamka říkala, že je ráda, že měla dítě tak brzy, i když to bylo těžké.  
Na druhou stranu je oravda, že mám starší kamarádky, kterým je vesměs osmnáct, ale jako mazky si je nedokážu představit. Já si určitě na to, až budu mít dítě počkám, ale vím, že kdybych musela, nejspíš bych to zvládla.

35 Lucka Lucka | E-mail | Web | 30. března 2017 v 12:19 | Reagovat

[27]: To se vůbec nedivím, sestřenka má dvojčátka a je jí 32, jednou na tom bude určitě podobně, až se kluci naplno projeví se svou tvrdohlavou makovicí. :-D

[28]: Neřekla jsem, že všechny mladé matky jsou sobecké, nicméně to tak v mnoha případech je. Pokud porodí dítě ještě dítě, které chce o víkendech pařit na diskotékách, popíjet s kamarády a přebalování a vychovávání hází na své drahé rodiče, pak je podle mě daleko lepší žádné dítě nemít. Nehledě na to, že v mnoha případech se taková matka o dítě prostě nedokáže ani finančně postarat, co z toho života to miminko potom má? ;-)

[29]: Moc gratuluju k miminku, které bude určitě narozené do šťastné a spokojené rodiny. Ano, pokud je tomu takhle, pak nejsem proti, aby byly mladé maminky. Jak sama píšeš, každá si to musí rozmyslet, zda je na dítko připravená po všech stránkách a pokud je tomu tak už v brzkém věku, potom ať klidně dítě má. :-)

[30]: Jistě, když ho chtějí, jenže ne každý, kdo dítě chce, je potom schopen se o něj postarat. :-)

[31]: To taky doufám... :-)

[32]: Zatím je na to v našich případech přeci jen času dost. :-D

[33]: Máš pravdu, že narazit ve dvaceti na partnera, se kterým chceme zůstat po zbytek života, je docela práce pro detektiva... :-D

[34]: To je moc hezké slyšet, že to tvoje mamka takhle zvládla. :-) Nicméně když to čtu, tak si říkám, že velkou roli možná hrálo i to, že taťka je o 9 let starší - logicky už nejspíš pracoval, dokázal se o vás postarat. Kdyby tě měla s klukem, kterému by bylo taky 17, asi by to bylo daleko těžší všechno zvládat... Na druhou stranu je taky fakt, že dřív byla holka ve dvaceti na vdávání a dítě už běžně měla, měla to v hlavě jinak srovnané díky době, ve které žila, dnešní dvacítky jsou pořád mnohdy ještě zamrzlé v pubertě. :-)

36 Avilan Avilan | Web | 30. března 2017 v 12:39 | Reagovat

[28]: Eh, to je hodně divný. Když to vezmu do široka - tak jako i používání kondomů je vlastně špatné, protože zabrání oplození vajíčka spermií, že. A být nebo nebýt porozený. To jako každý měsíc mám brečet, že moje vajíčko nebylo oplozeno spermií a nikdy neuvidím děťátko, které z něho mohlo být? :D A ano, matky jsou sobecké, pokud nedokážou zapnout mozek a spočítat si, jestli bude moct uživit další osobu. Z lásky se to asi nenají ;)

37 krasny-clovek krasny-clovek | Web | 30. března 2017 v 13:58 | Reagovat

[35]: Podle tebe je lepší to dítě nemít? Pro koho je to lepší? Jestli pro matku, tak na tom nic sobeckého není, protože si matka sama škodí. Zkus to tomuto dítěti říct do očí: "Podle mne by bylo lepší, kdyby ses nenarodil. Podle mne by bylo lepší, kdyby se o pět nebo deset let později narodil někdo jiný."

38 krasny-clovek krasny-clovek | Web | 30. března 2017 v 14:01 | Reagovat

[36]: Řekni mi, co získávají tímto sobectvím? Sobectví znamená, že ty získáváš na úkor někoho jinýho. Co matka získává na úkor dítěte?

39 Lucka Lucka | E-mail | Web | 30. března 2017 v 14:09 | Reagovat

[37]: Já myslím, že pro samotné to dítě je v takové situaci lepší se nenarodit. Pokud se miminko narodí, má se narodit do rodiny, která se o něj dokáže postarat, dát mu lásku, jídlo, bezpečí a domov. Pokud se narodí nevyblázněné sedmnáctce, která si sice dítě upíchne, ale jeho výchovu přenechá svojí matce, tak co to miminko z toho jednou může mít? Jaký vzor asi tak jednou pochytí? A myslíš, že taková matka to jednou svému dítěti nebude předhazovat? Že si kvůli němu třeba zničila život a podobně? Myslím, že takových případů je taky spousta, proto radši žádné dítě, které by potom muselo trpět. :-?

40 Mari Choi Mari Choi | Web | 30. března 2017 v 15:03 | Reagovat

[24]: Já myslela spíš emocionální podporu než že by rodiče měli dceřino dítě živit. Já osobně nemám vůbec ráda, když se děti ve všem spoléhají na rodiče a nechávají se jimi živit (jako můj strýc, který ještě pořád žije se svojí matkou a to už mu bylo čtyřicet).

41 Lucka Lucka | E-mail | Web | 30. března 2017 v 15:18 | Reagovat

[40]: Tak to se omlouvám, špatně jsem to pochopila. :-) V tom případě se naše názory shodují naprosto přesně. Nehledě na to, nejsme my dvě příbuzné? :D Můj strejda totiž taky žije u maminky, která mu pere, vaří, uklízí, ačkoli mu už 40 dávno bylo. :-D

42 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 30. března 2017 v 16:39 | Reagovat

[37]: Tvl, já to lidem docela často řikám, že je lepší, kdyby se nenarodili. A u něktrých lidí by to opravdu bylo lepší.
Stejně jako sem řekla mý známý, která si spratka nechala (i když je sama ještě  mladší, než já  a naprosto dutá), že je podle mě fakt hloupá, když se rozhodla si toho spratka nechat. Jenže co uděláš...ta kráva to zjistila, když už ani neni možnej legální potrat.

43 Jane Belle Jane Belle | Web | 30. března 2017 v 17:19 | Reagovat

Mě je přes třicet... a po dítěti netoužím [:tired:] ale můj názor na tvůj článek je... lepší mladá matka než stará ;-) .

44 Lucka Lucka | E-mail | Web | 30. března 2017 v 17:47 | Reagovat

[43]: Pro mě za mě, ať je mladá nebo stará, hlavně když dá miminku domov, jaký si zaslouží. :-)

45 y-psilon y-psilon | Web | 30. března 2017 v 19:09 | Reagovat

Řekla bych, že je to docela rozporuplné. Mladá matka má větší šanci porodit zdravé dítě, snižují se veškerá rizika, která naopak v pokročilejším věku matky přibývají a narůstají. Pak je tu škola/zaměstnání. Dneska je to priorita pro všechny. Kdo zaměstná mladou matku bez vzdělání a praxe? Všichni strašně řeší nízkou porodnost, ale jak je to tu nastavené už nikdo neřeší...

Nejdůležitější ale je, aby se matka uměla o dítě postarat a pokud je opravdu zodpovědná, co na tom že je náctiletá. :)

46 Lucka Lucka | E-mail | Web | 30. března 2017 v 19:18 | Reagovat

[45]: Souhlas. Pokud se o dítě umí postarat a dá mu dobrý domov, pak ať je klidně náctiletá. :-)

47 T. T. | 30. března 2017 v 19:58 | Reagovat

Mimo téma diskuze bych ráda napsala, že se mi moc líbí, jak je Tvůj článek napsaný - články na podobné téma, které jsem tady na blogu.cz četla, se obvykle dřív nebo později zvrhly tak trochu k "hejtu", což mě sice taky bavilo číst (:D), ale i tak si cením, že na tomto článku není nic vyloženě útočného, jen kritika, která je stoprocentně na místě :).

48 Tinushe Tinushe | Web | 30. března 2017 v 20:08 | Reagovat

Co si o tom myslím nejvíc vypoví můj nasírací článek na totéž téma.

Holka na základce či v prváku NEMÁ ŠANCI  se "dobře" postarat. Neumí se postarat ani o sebe.

To, že umí š*kat neznamená, že umí žít život a přežít v něm.

Mít děcko není jen sweet cute malý měsíční mimino k chlubení, je to celoživotní problém a závazek. Takže ne, neexistuje dobře pečující a zralá náctiletá matka.

Kdo píchá nechráněně a nechá si to, tak je prostě DEBIL, to se na mě zlobte jak chcete.

49 Aa'esha Aa'esha | Web | 30. března 2017 v 20:52 | Reagovat

[48]: Ne všechny náctileté matky jsou matkami kvůli nechráněnému sexu. Já jsem třeba vdaná a miminko je plánované, a zavázek na celý život si dobře uvědomuji. Upřímně věřím tomu, že budu dobře pečující a zralá náctiletá matka ;-)

50 Lucka Lucka | E-mail | Web | 30. března 2017 v 21:45 | Reagovat

[47]: Moc děkuju, to jsem ráda, že se líbí. :-)

[48]: Tvůj názor je hodně radikální, ale souhlasím, že holka na základce se neumí ještě postarat pořádně ani o sebe, natož o dítě. Na druhou stranu věřím, že třeba v 18, pokud je dívka zajištěná, má přítele a připravená na to miminko mít, tak se o něj může dobře postarat. :-)

51 krasny-clovek krasny-clovek | Web | 31. března 2017 v 0:01 | Reagovat

[39]: Opravdu se odvažuješ myslet si za jiné? "Myslím si, že si myslíš, že by bylo lepší se nikdy nenarodit!"

52 Lucka Lucka | E-mail | Web | 31. března 2017 v 0:06 | Reagovat

[51]: Já bych řekla, že to všechno hrozně dramatizuješ. Vypadá to, že máme každý jiný názor, tak to ve světě bývá, a já to dál nechci rozebírat. :-)

53 krasny-clovek krasny-clovek | Web | 31. března 2017 v 0:16 | Reagovat

[51]: Mno a já se tě ptám, zda jako ho domýšlíš do konce, případně se ujišťuju, že tvůj názor chápu správně.

54 Lucka Lucka | E-mail | Web | 31. března 2017 v 0:19 | Reagovat

[53]: Ano, můj názor je, že člověk, který se nedovede o dítě postarat by ho, nehledě na svůj věk, neměl mít. Zdá se mi to vcelku jasně podané v celém článku i předchozích komentářích. Trpí tím potom akorát to dítě. :-? Ale jak říkám, každý může mít názor poněkud odlišný...

55 krasny-clovek krasny-clovek | Web | 31. března 2017 v 0:27 | Reagovat

[54]: No a já kuchám tvou tezi, prostě otevírám debatu, zda pro to velice konkrétní dítě je lepší se nenarodit. Zeptal se jich třeba někdy někdo?

56 Lucka Lucka | E-mail | Web | 31. března 2017 v 0:34 | Reagovat

[55]: Ale já stejně pořád nerozumím, co na tom ještě rozebíráš, jakou debatu chceš otvírat. Nenarozeného dítěte se vskutku nikdo nezeptal a hádám, že dokud technologie nepostoupí, tak se ještě pár desítek let nikdo nezeptá. Ale pokud budou ty holky zodpovědné a budou se před neplánovaným početím chránit, tak se ho ani nikdo ptát nemusí, ne? ;-)

57 krasny-clovek krasny-clovek | Web | 31. března 2017 v 0:43 | Reagovat

[56]: Já bych se zeptal už svéprávných lidí, kteří narodili mladé matce.

58 Bludička Bludička | E-mail | 31. března 2017 v 22:10 | Reagovat

[57]: A co když ti ti svéprávní lidé řeknou, že kdyby měli na výběr, radši se nikdy nenarodí? Takových pár znám a akorát mě to utvrzuje v souhlasu s Luckou - přijde mi lepší riskovat, že matka potratí dítě, které mohlo být šťastné, než nechat narodit dítě, které bude celý život nešťastné

59 Avilan Avilan | Web | 3. dubna 2017 v 9:37 | Reagovat

[38]: A podle tebe je dobré, že teď otec nadává svojí dceři, že ji musí živit, že ho omezuje atd? Po každé, když přijede domů na víkend z města, kde studuje, tak slyší, aby už konečně dostudovala, protože jak dlouho ji ještě bude muset sakra živit? Kdy konečně vypadne z baráku, aby měl od ní pokoj? Jo, tento případ znám. A holka je z toho nešťastná, má deprese a připadá si méněcenná, protože jí vlastní otec od malička vtlouká do hlavy, jak ho obtěžuje, jak je rád, když je pryč.
Takže nadávat pak svému dítěti, že vůbec existuje je super, že jo? :) Ale hlavní je, že jsme sluníčkáři! Proboha co je tohle za pitomost? Ohánět se sobeckostí. Místo toho je tu x rodin, kde jsou nešťastní rodiče i dítě. Ale hlavně, že to žije, že jo. Ale že mají rodiče i dítě na hovno život, to už je jedno :D ...

60 Ronnie Sparks Ronnie Sparks | E-mail | Web | 10. dubna 2017 v 20:09 | Reagovat

Moc děkuji za krásný článek na mou otázku. Je mi 23 a ještě miminko nechci. Nejprve chci mít pořádné bydlení, abych přivedla na svět miminko, které bude vyrůstat v pěkném domově :-) proto nemám ráda, když mladé slečny otěhotní a pak jejich děti vyrůstají u babiček...je tolik způsobů jak se chránit, tak proč se dějí nehody, některé děti, pak vzpomínají na špatné dětství a to je zlé.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama