Deník vysokoškoláka - 1. semestr

31. března 2017 v 17:20 | Lucka |  Škola
Tak vás tu opět vítám!

Pomalu se mi začínají blížit státnice a jak tak přemýšlím nad školou, řekla jsem si, že bych vytvořila sérii článků ohledně vysoké školy. Konkrétně potom hlavně té, na které studuji já. Jak už jste asi pochopili z názvu, v tomto článku se budu zabývat svým prvním semestrem na vysoké škole, který mi přinesl řadu zajímavých poznatků. Jedním z nich je například to, že studium na vysoké škole tak, jak ho známe z amerických filmů, se v naší republice opravdu moc nevyskytuje, alespoň ne na škole, kterou studuji já.

Před téměř třemi lety jsem začala studovat na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě, kde jsem nastoupila jako studentka oboru Cestovní ruch. Na tuhle školu jsem se původně nehlásila, ale protože mě nevzali na mou vytouženou žurnalistiku, musela jsem si podat přihlášku do druhého kola právě sem. A jak jsem na tuhle školu přišla? Jednoduše, čtyři mé spolužačky a kamarádky v jednom sem měly namířeno také, takže jsem si říkala, že přežít tu ten rok, než se znovu pokusím o přijetí na žurnalistiku, nemusí být tak zlé.

study, funny, and phone image


Začátek mé pouti do Jihlavy byl nejspíš u přijímacích zkoušek, pokud se to tak dá nazvat. Zažila jsem si přijímačky v Hradci a v Praze, ale s Jihlavou se to opravdu nedalo srovnat. Na přijetí Vám stačilo asi 8 bodů snad ze sta, ne li méně, takže si asi dovedete představit, že každý člověk, který je průměrné inteligence a zvládl maturitní zkoušku, to musí dát. Přijímačky se dělily na angličtinu a obecný přehled, ale obojí to bylo - podle mého názoru - hrozně primitivní, až jsem se sama divila, jestli to myslí vážně.

No, zdálo se, že ano, tudíž mě ani nijak nepřekvapilo, když mi přišel dopis o přijetí. Abyste mě lépe pochopili, hledala jsem školu bez matematiky, protože pro přírodní vědy opravdu nemám buňky, ale co se nestalo? Ještě při přijímačkách na stránkách bylo, že zde matematika není, ale bum, týden před tvorbou rozvrhu byla matematika zařazená do rozvrhu, to potěší, že?

Co se dalo dělat, nakonec jsem se i s tímhle faktem smířila. Tvorba rozvrhu jako takového pro mě byla zpočátku docela záhada, nehledě na to, že jakmile se ve stanovený čas spustila, automaticky došlo k přetížení a nám všem studentům tak nezbylo nic jiného, než sedět u počítače a do nekonečna mačkat F5, aby se nám obnovila stránka. Vidět nápis Bad Gateway na bílé obrazovce jsem si za ty roky už tak nějak zvykla, ale tehdy mě to dost zaskočilo. :-D

done, to do, and black and white image

Ale po asi půl hodině urputného klikání a obnovování stránky, se mi nakonec podařilo vytvořit si rozvrh, který mi vyšel na čtyři dny. Protože jsem se rozhodla studovat klasicky podle doporučeného studijního plánu, byly mé předměty následující:
Anglický jazyk 1
Evropská ekonomická integrace
Kulturní dědictví a cestovní ruch A
Management
Marketing A
Matematika 1 pro CR
Mikroekonomie

Popravdě řečeno, většina z těch předmětů mi nebyla zrovna blízká. Těšila jsem se jen na angličtinu, která se nakonec ukázala jako katastrofa, protože zdejší učitelé jazyků jsou na opravdu špatné úrovni a já můžu říct, že místo toho, abych se v jazyku zlepšila, spíš jsem se zhoršila, protože jsme přestali mluvit. Navíc moje učitelka byla skoro celý semestr permanentně nemocná - což prý dělá vždy. Víte, o čem je na téhle škole angličtina? Je to o slovíčkách, učitelům jde prakticky jen o slovíčka, což mi přijde jako docela škoda...

Když bych měla předměty vzít podle obtížnosti, tak by seznam byl následující:
Matematika 1 pro CR
Mikroekonomie
Evropská ekonomická integrace
Management a Marketing A
Anglický jazyk 1
Kulturní dědictví a cestovní ruch A

Berte to s rezervou, protože tenhle seznam je podle mého cítění, každý to může mít jinak. Pro mě byla nejtěžší matematika, protože jsem ji opravdu nechápala a bylo tam spoustu látky, kterou jsme spíš tak raketově profrčeli, takže se mi stalo, že jsem tenhle předmět nezvládla a pro velký úspěch jsem si ho musela zopakovat znovu. Poté byla mikroekonomie, která mi šíleně matematiku připomínala kvůli číslům a tak podobně, navíc to pro mě byla tak trošku španělská vesnice. Evropská ekonomická integrace neboli EEI byl vcelku zajímavý předmět o EU, jen mi hrozně připomínal dějepis. Byla tam spousta datumů a to je můj kámen úrazu, takže proto jsem ho zařadila mezi ty těžší předměty. Management a Marketing A jsem dala na stejnou úroveň, protože jsem z obchodní akademie, takže mi ty předměty přišly blízké.

study, school, and desk image london, paris, and new york image Dream, money, and big image

Přesto se mi ale stalo, že jsem si kvůli své vlastní hlouposti musela zopakovat Management, což byl předmět celkem lehký, ale já se na něj vykašlala a na poslední termín jsem ani nešla, měla jsem to popravdě na háku i z toho důvodu, že jsem tu zůstávat nechtěla. Dále je Angličtina, která byla jednoduchá a navíc mě baví, takže obtížnost prakticky nulová, jak jsem psala výše, musíte znát jen slovíčka. A nejlehčí bylo naprosto jistě KDCR, což byl předmět, který nám vyprávěl takový starší uspávač hadů. Tohle byla největší nuda a zápočet se skládal z poznání jednoduchých obrázků na počítači.

Ale abych neříkala, že jsem všechno zvládla sama a tak, naučila jsem se hodně dívat na primáta. Což je stránka, na které se nachází různé školy z naší republiky a studenti tam dávají nejrůznější hodnocení učitelů, předmětů, ale taky různé pomůcky jako taháky, zadání referátů či testů.

Řekla bych, že v tuhle chvíli už jsem se rozepsala o svých začátcích na škole a prvním semestru jako takovém až moc, takže raději přestanu psát dřív, než to někoho začne unavovat číst. Brzy přijdu s dalším článkem o dalším semestru a těším se na vaše reakce, můžete mi napsat, jak to chodí na škole u vás. :-) Budu se těšit!

Vaše Lucka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Siginitou Siginitou | Web | 1. dubna 2017 v 16:21 | Reagovat

Tak to máš dobré zážitky :)
No u mě jediné co je, je to že nejdu ke zkoškám... hmm, no, nevadí stane sa :D
Jinak jat to chodí u nás ve škole? Těžko říct protože pokaždé je vše jinak, je to jako by si z nás dělali srandu, člověk nikdy neví :D

2 Dulce Nika Dulce Nika | Web | 1. dubna 2017 v 22:18 | Reagovat

super článok :) ja mám práve 2. semester a je to tiež celkom zaujímavé :-D

3 violetnikol violetnikol | Web | 2. dubna 2017 v 0:49 | Reagovat

Hele já jsem právě ve třeťáku na střední, takže se mi tyhle zkušenosti a rady hodně hodí.
Sama bych se chtěla dál věnovat angličtině (a nejlépe ještě výtvarce), ale po tom co jsem slyšela o Karlovce v Praze to pořádně promýšlím, protože tam jde především o historii a britskou literaturu než o angličtinu jako takovou.

Ráda bych proto zkusila nějaké kurzy, abych si na anglinu udělala nějaký certifikát (se zaměřením na obchodní angličtinu + bych si dala kurzy nějakého dalšího cizího jazyka) a pak snad někam vycestovala (Anglie, nejspíš).

Jen mě docela trápí takový ten lak společnosti, že na vejšku jde skoro každej, tak se bojím, abych toho nelitovala (jsem na střední pedagogické).

Myslím, že by to byl dobrý námět na článek právě do této série. Jakože.. tlak společnosti ohledně vejšky a zda je to teda tak jak se to říká "bez vejšky nejsi nic". Ráda bych si početla!

4 rachel roo rachel roo | E-mail | Web | 2. dubna 2017 v 15:24 | Reagovat

Juwa zurnalistika, tak to budu drzet palce. Taky jsem o ni kdysi premyslela, ale pak jsem zamirila uplne jinam :)

5 Lucka Lucka | E-mail | Web | 2. dubna 2017 v 19:42 | Reagovat

[1]: Hele, někdy to tak opravdu vypadá, že si z nás střílejí. :-D

[2]: To věřím, tak pevné nervy! :-)

[3]: Myslím, že pokud se angličtině chceš takhle věnovat, tak Karlovka bude dobrá volba. :-) V dnešní době je to pravda, na vejšku jde každej, nicméně zrovna na Karlovku se zase všichni nedostanou, takže ten diplom má váhu. :-)

[4]: No, skoro... Cestovní ruch. :-P

6 Alethea Alethea | Web | 4. dubna 2017 v 18:11 | Reagovat

Angličtina je veľmi slabá aj u nás, veľmi ma to sklamalo. Čakala som aj väčší výber z jazykov, no ale tam tiež nič z toho...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama